Publicatia juridica internationala Chambers & Partners a prezentat, recent, clasamentele aferente Chambers Global 2014, editie care cuprinde si jurisdictia din Romania. Ghidul cerceteaza in tara noastra patru arii de practica: Drept bancar si finantari, Drept societar si fuziuni si achizitii, Litigii si Restructurari/Insolventa.
Clasamentele cuprind atat cele mai bune firme de avocatura din Romania, cat si avocatii acestora, care s-au remarcat prin activitatea prestata si serviciile oferite clientilor. Dintre acestia se disting Ion Nestor (NNDKP) si Florentin Tuca (TZA), inclusi in doua categorii speciale: Senior Statesmen (Ion Nestor primeste pentru al doilea an consecutiv aceasta distinctie), respectiv Eminent Practitioner.
Iata mai jos clasamentele Chambers Global 2014 cu cei mai buni avocati din Romania.
Drept bancar si finantari
Banda 1
Adrian-Catalin Bulboaca (Bulboaca & Asociatii)
Daniel Badea (Clifford Chance Badea)
Simon Dayes (CMS)
Banda 2
Alexandru Retevoescu (RTPR Allen & Overy)
Alina Radu (NNDKP)
Bogdan George Bibicu (Kinstellar)
Catalin Baiculescu (TZA)
Matei Victor Florea (Schoenherr)
Mihai Dudoiu (TZA)
Perry V Zizzi (Clifford Chance Badea)
Banda 3
Andreea Toma (Leroy si Asociatii)
Magdalena Raducanu (Dentons)
Victor Padurari (RTPR Allen & Overy)
Banda 4
Andreea Sisman (Clifford Chance Badea)
Cosmin Anghel (Clifford Chance Badea)
Laura Toncescu (Nemoianu Attorneys at Law – KPMG)
Madalina Rachieru (Clifford Chance Badea)
Monica Georgiadis (DLA Piper Dinu)
Sabin Volciuc-Ionescu (Volciuc-Ionescu SCA)
De viitor
Adela-Ioana Florescu (Schoenherr)
Bogdan Ionita (Schoenherr)
Razvan Stoicescu (Bulboaca & Asociatii)
De urmarit
Valentin Voinescu (NNDKP)
Experti care isi desfasoara activitatea in strainatate
Diana Neagu (Vernon David) – Moldova
Thomas J McDonald (White & Case) – Rusia
Experti in alta jurisdictie decat in cea din care fac parte
Simon Dayes (CMS) – Europa Centrala si de Est
Andreea Poenaru (Wolf Theiss) – Germania
Veronica Alexeev (Schoenherr) – Moldova
Anna Cusnir (Schoenherr) – Moldova
Perry V Zizzi (Clifford Chance Badea) – SUA
Drept societar si fuziuni si achizitii
Senior Statesmen
Ion I. Nestor (NNDKP)
Eminent Practitioner
Florentin Tuca (TZA)
Banda 1
Adriana I. Gaspar (NNDKP)
Catalin Baiculescu (TZA)
Marian Dinu (DLA Piper Dinu)
Banda 2
Costin Taracila (RTPR Allen & Overy)
Cristina Filip (Peli Filip)
Florian Nitu (Popovici Nitu & Asociatii)
Gheorghe Musat (Musat & Asociatii)
Manuela M. Nestor (NNDKP)
Banda 3
Anda Todor (Dentons)
Horea Popescu (CMS)
Ioana Racoti (ZRP)
Lucian Bondoc (Bondoc & Asociatii)
Mihai Ristici (RTPR Allen & Overy)
Miruna Suciu (Musat & Asociatii)
Nadia Badea (Clifford Chance Badea)
Sorin V. David (D&B David si Baias)
Banda 4
Alexandru Lefter (Pachiu & Asociatii)
Alexandru Reff (Reff & Asociatii)
Anca Danilescu (ZRP)
Ancuta Leach (Wolf Theiss)
Anda Rojanschi (D&B David si Baias)
Bogdan Constantin Stoica (Popovici Nitu & Asociatii)
Claudiu Munteanu-Jipescu (Dentons)
Cornel Popa (TZA)
Madalina Neagu (Schoenherr)
Peter Buzescu (Buzescu Ca)
Razvan Popa (Kinstellar)
Silviu Stoica (Popovici Nitu & Asociatii)
Experti in alta jurisdictie decat in cea din care fac parte
Martin Vacek (Peterka & Partners) – Bulgaria
Jorg K. Menzer (Noerr) – Europa Centrala si de Est
Daniel Torsher (Kinstellar) – Europa Centrala si de Est
Martin Vacek (Peterka & Partners) – Republica Ceha
Gisselle Nan (Schoenherr) – Republica Dominicana
Florentin Tuca (TZA) – Franta
Carmen Buzdugan (Schoenherr) – Germania
Jorg K. Menzer (Noerr) – Germania
Gianluca Carlesso (Tonucci & Partners) – Italia
Daniele Iacona (Schoenherr) – Italia
Daniela Siminceanu Consorti (Pop Pepa) – Italia
Veronica Alexeev (Schoenherr) – Moldova
Anna Cusnir (Schoenherr) – Moldova
Cristian Bogaru (Hammond Bogaru & Asociatii) – Elvetia
Nicholas Hammond (Hammond Bogaru & Asociatii) – Marea Britanie
Daniel Torsher (Kinstellar) – Marea Britanie
Victor Constantinescu (Biris Goran) – SUA
Bryan W. Jardine (Wolf Theiss) – SUA
Litigii
Banda 1
Ana Diculescu-Sova (NNDKP)
Calin-Andrei Zamfirescu (ZRP)
Valeriu Stoica (Stoica & Asociatii)
Banda 2
Cornel Popa (TZA)
Cosmin Vasile (ZRP)
Ion Dragne (Dragne & Asociatii)
Robert Rosu (TZA)
Simona Neagu (NNDKP)
Banda 3
Ciprian Dontu (Popovici Nitu & Asociatii)
Cristiana Stoica (Stoica & Asociatii)
Gabriel Sidere (CMS)
Madalin-Irinel Niculeasa (Niculeasa Law Firm)
Octavian Popescu (Musat & Asociatii)
Peggy Suica-Neagu (Bondoc & Asociatii, ulterior cooptata de NNDKP)
Radu Balas (DLA Piper Dinu)
Sorin Stratula (Stratula Mocanu & Asociatii)
Sorina Cretu (NNDKP)
Tiberiu Csaki (Dentons)
Banda 4
Cosmin Mocanu (Stratula Mocanu & Asociatii)
Costea-Corin Danescu (Danescu & Asociatii)
Daniel Stefanica (bpv Grigorescu Stefanica)
Gheorghe Buta (Musat & Asociatii)
Levana Zigmund (TZA)
Restructurari/Insolventa
Banda 1
Gheorghe Piperea (Piperea & Asociatii)
Stan Tirnoveanu (ZRP)
Banda 2
Ana Diculescu-Sova (NNDKP)
Daniel Badea (Clifford Chance Badea)
Ion Dragne (Dragne & Asociatii)
Banda 3
Alina Radu (NNDKP)
Ana-Maria Placintescu (Musat & Asociatii)
Laura Gradinescu (DLA Piper Dinu)
Robert Rosu (TZA)
Simon Dayes (CMS)
In intocmirea clasamentelor, publicatia Chambers & Partners a analizat activitatea din ultimul an a avocatilor, urmarind criterii precum expertiza si calitatea asistentei juridice, relatia cu clientii (‘client service’), complexitatea si modul de gestionare a proiectelor si solutiile favorabile obtinute pentru clienti, comportamentul profesional, perspicacitatea comerciala, diligenta si angajamentul.